ПЕТЯ ДУБАРОВА

   С Протокол № 2 на Универсална научна библиотека "П.К.Яворов"- Бургас от 8.03.1989 г. на заседание на Дирекционния съвет се взема решение общообразователната читалня на библиотеката да носи името на младата поетеса Петя Дубарова. В протокола е записано:

   "За средношколците и всички млади хора на Бургас името на Петя Дубарова е символ на енергия и дързост, на богата душевност и стремеж към красотата.Родена и живяла в нашия град.Възпяла по свой неповторим начин морето и Бургас.

   Ще бъде чест за най-търсената и най-посещавана читалня на библиотеката да носи това име…"

"…слънчево, своенравно момиче с "тъмния чар
на червена лъвица", със "синята кръв на жена
индианка", "чемширена и бръшлянена,бургаска
и българска".

Недялко Йорданов

   "Петя Дубарова - тази "палава минута" от дългия все пак ден на живота - бе поискала да развие Човешкото у себе си в такава степен, която да й позволи да бъде "точна, вярна, и добра", да бъде "благородна като лебед,мъдра като есенна гора"…
В една палава минута, изпълнена с щастливи озарения и поетически открития и поради това - тъй скъпоценна за българската поезия"

Минко Бенчев

   "И всичко, което тя успя да ни разкаже със своя развълнуван глас през краткия си живот:за есенните листопади и мургавата светлина на бургаското слънце, за лудите багри на родното море и златното електричество на вятъра, за вечерната музика на градския луна парк и зеления пристан на стиховете, за самотата на дъжда и многоетажния здрач на градската нощ, за строгите училищни разписания и буйната ваканция на чувствата - всичко това отеква в нас като далечен пролетен гръм в края на зимата. Петя Дубарова дойде в нашата поезия нетърпелива и задъхана, сякаш дотичала в нея за миг през голямото междучасие ...

Георги Константинов

"Понякога трябва да се надигна, за да погледна
това момиче в очите"

Христо Фотев