Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

И цената на олиото "полудя"



21 Август 2007, Вторник


Автор: Автор: Красимира ЖЕЛЯЗКОВА, КОМПАС



Реколтата почти наполовина заради сушата
3.60лв. ще струва литър слънчогледово олио в съвсем близко време, сочат мрачните прогнози на търговците. Етикетите в магазините с дни променят стойностите си и все повече ни доближават до споменатата цена. Този скок се очаква още преди Нова година, когато у нас обичайно поскъпват стоките, за разлика от цивилизования свят. Това ще бъде второто повишаване на растителното масло, след като от 1.60лв. то скочи на 2.60лв. за литър преди месец. Това е най-високата цена от 5 години насам, коментират брокерите. Близо 60% е увеличението от миналото лято досега. Маслодобивът вдига цените, като се презастрахова, за да може да покрие скока, който се очаква за слънчогледа от новата реколта, става ясно още. Този скок вече е факт в Европа, което предопределя неговата неизбежност и в България. Вчера в търговската мрежа на Бургас литър олио варираше от 2.40 до 3.05лв.-цена, близка до прогнозираната.
43, 472 дка са пропадналите площи маслодаен слънчоглед от засятите 338,928 дка общо за региона, каза за в."Компас" старши експертът в Областна служба по земеделие и гори Маргарита Янева. 130 са подадените жалби за обезщетяване на загуби до този момент. Областна земеделска комисия по зърнопроизводство следи състоянието на добивите. Тя ще разгледа и жалбите на производителите, които са ощетени от неблагоприятните условия, като състави констативни протоколи, които ще оценят нанесените поражения. Янева не се ангажира с коментар относно цената на маслената течност, тъй като пожънатите площи са едва 25% от всичките. Тя обаче бе категорична, че сушата е дала своето отражение и върху пролетниците, какъвто посев е слънчогледът. Неговата жътва вече е в ход. Реколтата е почти наполовина по-ниска от миналата година, когато е била 127 кг от декар. Добивът за областта тази година е едва 69 кг/дка. Най -висок ръст бележи той в Карнобат, където жънат 71 кг от декар. В добро състояние са едва 2-3% от засятите площи. В незадоволително състояние са почти 54%, а пропадналите съставляват 11,7%, което е равно на 43, 472 дка. Според експерта нетипичните условия-сухото и горещо време, са причина за пораженията, нанесени на маслодайната култура. Маргарита Янева смята обаче, че е твърде рано да се реагира с повишаване цените на олиото, защото жътвата не е приключила и резултатите не са ясни. Тя смята също, че това са изпреварващи цени, с които търговците се презастраховат именно поради лошата реколта, която се очертава. Това създава условия за спекула, каквато се оказа повишаването цената на олиото на този етап.


Прочетено: 5863 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Купете перорален разтвор на Nembutal Pentobarbital за спокойно излизане с BITCOIN/USDT cas: 17764-18-0 , buy Eutylone  , order Eutylone Buy AB-PINACA/5F-MDMB-PINACA/5F-ADB/ADB-4en-PINACA/5CLADBA/ADBB/MDMB-4en-PINACA/Buy K2 paper spray/JWH-018/3-MMC/4MMC/Buy A-PVP/Buy a-PiHP/4-CMC/3-CMC Zamów Mephedrone,Zamów Amphetamine, Zamów 3-CMC, Zamów Crystal Meth, order Mephedrone, order Amphetamine Email ..Evgglobalchemist@proton.me Signal: +(34)607218704) BUY MDPV | MDPV crystals | MDPV powder near me | MDPV for sale Buy 3cmc/Apvp/4-CMC/3mmc/Buy apihp/Buy 2fdck/4-MMC/5fadb/5cladba/Buy K2 Paper Sheets Spray/alprazolam, clonazolam,etizolam,flunitrazolam 5CLADBA/5FADB/ADBB/5cl 5c Precursor raw material/ Buy 6cladba/Protonitazene/Bromazolam/Jwh-018,ADB-BUTINACA/Buy K2 paper spray liquid Buy 6CLADBA, 5CLADBA, Buy K2 Paper Sheet,Buy K2 Spray/K2 Powder, ADB-BUTINACA, 5FMDMB-2201, 6CL-ADBA,5CL-ADBA, Jwh-018, 2FDCK, SGT-15,5F-MDA-19, 5FADB, 4FADB Email......strongcladba35@gmail.com  Contact for more information Email….strongcladba35@gmail.c Buy  DMT Vape Pen,  Buy  NN-DMT,  Buy  DMT Vape Pen,  Buy  DMT Pen, Buy DMT Cartridges or DMT Battery, Buy DMT Vape Cartridge Buy 99.9% GBL Gamma-Butyrolactone GBL,GHB, wheel cleaner Suppliers (bw9784293@gmail.com) in Northern Mariana Islands order GHB, GBL, LSD, MDMA, Ketamine, XTC, Speed, 2CB. Quality pure speed, meth, molly, GHB WhatsApp: +12512657094, Buy Mdmb-4en-pinaca online,  Buy 4f-mdmb-binaca online , Buy Ab-pinaca online, Buy 5f-mdmb-pinaca,
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
29
30
31
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development