Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Потреблението на безалкохолни напитки расте



Ключови думи:
03 Ноември 2008, Понеделник





Продължава динамично да расте потреблението на безалкохолни напитки в България, съобщиха от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България (член на БСК). За 9-те месеца на 2008 г. то е нараснало с 11%. Консумирани са напитки в размер на 1358 мил.литра, което е с 140 мил.литра повече от същия период на 2007 г.

Консумацията на бутилирани води се е повишила с 10% и е нараснала с близо 56 мил. литра. При натуралните минерални води увеличението е с 9%, а на водите, предлагани в обществения сектор в галони 19,4 литра с 11%. За 9-те месеца българският потребител е изпил общо 587 мил.литра бутилирани води. 

Повишено е търсенето на натурални плодови сокове и нектари с 17%. Това е с близо 12 мил.литра повече от предходната година и е формирано основно от продукти произведени в България. Засилва се присъствието на сокове и нектари, внесени от вън. В момента на българския пазар се предлагат над 1000 вида от 60 марки плодови сокове и нектари на наши и чужди производители.

Сравнително високи са продажби на газирани напитки, увеличението при които е с 9%. Консумирани са близо 47 мил.литра напитки в повече от м.г. Търсенето на напитките тип “кола” е нараснало с 16%, на тип”портокал” с 18%. При напитките “лайт” продажбите са увеличени с 30%. Това потвърждава тезата, че потребителите търсят все повече напитки, алтернативни на калоричните, с цел поддържане на добро здраве и фигура. Увеличават се продажбите в по-големи разфасовки, които са по-удобни за консумация в дома. Това е основната причина цените на газираните напитки да се запазват като цяло на нивото от предходната година.

При негазираните напитки - с ниско плодово съдържание, пуншове, разтворими и разреждащи се, потреблението за деветте месеца е нараснало с 11% или с 6 мил.литра повече от м.г. При разтворимите прахообразни напитки увеличението е с 19%.

В групите на напитките “студен чай” и “енергийни & спортни” ръстът за деветмесечието е съответно 58% и 54%. Увеличава се делът на продукти от двете групи, произведени в България. Благодарение на тях цените на продуктите, които се предлагат на пазара, се задържат на нивото от предходната година.

Удобството за потребителите в заведенията за обществено хранене и растящата отговорност на компаниите към проблемите, свързани с опазване на околната среда са сред причините делът на напитки в стъклени опаковки да се увеличава.

Засилва се тенденцията фирмите да предлагат повече продукти, произведени без консерванти, с натурални аромати и оцветители, с повишени хранителни стойности и здравословен ефект. Все повече компании поставят на етикетите на напитките си икони, информиращи потребителите за енергийните стойности в 100 мл.напитка.  

Резултатите от потреблението на безалкохолни напитки за деветмесечието дават основания да се направи оптимистична прогноза за 2008г. Очакването е потреблението на глава от населението да скочи от 217 литра през 2006 г. на 245 литра в края на 2008г. или с 12%, а общото потребление да достигне нива от 1850 мил.литра.



Прочетено: 3476 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Buy Fentanyl Powder/Buy Alprazolam Powder/Buy carfentanil/Heroin/Buy Etizolam powder/am2201/Buy Ketamine/MDMA/apvp/4cmc/3cmc/Buy K2 paper spray Signal: +(34)607218704) Buy GHB GBL Online/Oxycodone/Buy Xanax/buy Adderall/Nembutal Pentobarbital Sodium/ buy Diazepam ФОН Signal: +(34)607218704) Buy Adderall Online GHB xanax Liquid and Powder Gamma Butyrolactone Telegram: +12512657094, Buy 5cladba online, Buy Adb-butinaca online, Buy 6cladba online, Buy jwh018 online, Buy 4fadb online, Buy 5fadb online, Buy Mdmb-4en-pinaca online,  Buy 4f-mdmb-binaca online , Buy Ab-pinaca online, Buy 5f-mdmb-pinaca, AB-FUBINACA-MDMB-CHMINACA-5FADB-5cladb-AB-PINACA-K2 PAPER SPRAY-MDMB-FUBINACA-ADB-BINACA-ADB-HINACA-MDMB-INACA-5fmdmb-2201-JWH-018-/3mmc/4mmc/apvp/mdmb-4en-pinaca/Buy a-PiHP/4-CMC/3-CMC/Amphetamine/Buy etomidate powder  CAS: 537-46-2 ,Crystal Meth  ,order Crystal Meth ,pervitin , buy Crystal Meth Buy 5cladba/5fadb/ADB-BUTINAC/Buy K2 paper BUY Etomidate/Protonitazene/Metonitazene/Bromazolam 5CLADBA Raw material 5cl precursor 5cl precursor powder 5cladba Signal..(@Realjames.39) BUY GUNS,FAKE BANKNOTES,CLONE CARDS,CASHAPP,ZELLE,PAYPAL FLIPS AND INVESTMENTS ONLINE Отровни гъби
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development