Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

ПРАЗНИЧНО



08 Септември 2004, Сряда


Автор: Burgas Info



Почти петнадесет години от началото на прехода у нас все още продължава полемикатата дали да се чества датата 9 септември или не. Днес, в навечерието на шейсетата година от събитието, с нова сила се повдига въпросът за историческата значимост на случилото се тогава.
Не съм историк. Не съм и връстник на онези събития. Не само заради това не чувствам датата 9 септеври като празник. Празник, който да ме изпълва с национална гордост и патриотични чувства като 3 март или 6 септември например. Защото тази дата носи много повече разделение и смесени чувства, отколкото да обединява и да бъде повод за издигане на националното ни самосъзнание. Дори участниците в събитията, довели до случилото се на 9 септември да са имали за цел установяване на нов, по-добър и по-справедлив обществен ред, политическите гонения след това, лагерите и присъдите на Народния съд слагат тягостен отпечатък върху него. За немалка част от нашето общество тази дата е свързана с насилствено отнемане на собствеността и изселвания. Налагането на социалистическата власт е съпроводено с насилствено подчиняване волята на част от обществото над друга част от него. Преустановена е десетилетна духовна, политическа, икономическа и социална традиция, възродила България след Освобождението ни от турско робство. Вярно е и друго – 9 септември е началото на българското участие в Отечествената война. Хиляди български войни остават завинаги по бойните полета в Централна Европа. На всички тях, отдали живота си дължим почит и уважение. Без разлика в поколенията или политическите ни пристрастия. Длъжни сме.
Очевидно е, че в средите на БСП не се отчитат тези разделителни чувства в нашето общество. Изпълнени с подранил предизборен ентусиазъм членовете и симпатизантите на столетницата, празнуващи основно тази дата, пропускат един нюанс. За тържествата тази година е излъчен инициативен комитет начело с проф.Стефан Данаилов. Отчитайки поляризацията в отношението към датата, инициативния комитет не организира празнества, а “отбелязването” на 9 септември 1944г.с официално полагане на цветя пред паметници на жертвите в борбата срещу фашизма. Прави впечатление, че съвсем целенасочено при говоренето за тази дата, подръжниците на идеята за неговото честване поставят акцент върху антифашисткия характер на случилото се. А за събитията следващи в годините се говори с бригадирски патос и ентусиазъм. Ентусиазъм, който обаче не може да ни вдъхнови за нови “бригадирски” подвизи. Защото поколението, което сега и днес е активната част от обществото събра горчивите плодове на бригадирско-кооперативната ни икономика и не малка част от него бе принудена да търси добро образование и работа в чужбина.
На този фон повод за радост е датата 7 септември, чествана тържествено в град Правец. От видяното в новинарските емисии в деня на Съединението, официалният държавен празник остана “инкогнито” до рожденния ден на бившият Първи. По тази причина не бива да ни учудват призивите за бригадивски ентусиазъм в противостоенето на рушителите на социалистическа България, въздигнат от д-р Марангозов от страниците на “24 часа Море” в броя от 8 септември. Очевидно носталгията по бригадирското движение, стройните блокове от маршируващи трудещи се и ученици в празничните деветосептемврийски манифестации ще са основния предизборен лозунг в битката за следващия парламент. С реставрация на топли спомени и чувства, подобно на една актуална реклама, ще завземат сърцата на избирателя. А нищо чудно да се появят и кренвирши... Леки и вкусни като спомените за развития социализъм, но без опашките за тях вероятно.
Очевидната истина обаче е, че дата като 9 септември не може да обедини обществото ни. Вероятно задълго още тя ще остане символ както на антифашистка победа, така и начало на години, белязани от лагери, Народния съд, насилствена национализация. Днес имаме нужда от други символи и дати, които да повдигат националното ни самосъзнание. Ненужна като цяло е полемиката около честването или не на 9 септември, за дата приемана от различните поколения със смесени чувства, особено на фона на тежкия и мъчетелен преход, който изживяхме. Характерът на случилото се след 9 септември самоопределя непразничността й. Дори в годините на зрелия социализъм при празнуването имаше тягостни репетиции по маршировка, организираност и тихо противопоставяне. Под срой, пременени и с плакати в ръце. При непразнуване – наказание.
Всеки български гражданин може сам да избере празника, който чувства значим. Както всеки сам трябва да реши да прости или не за това, което му е сторено. Но дори и да простим, като общество не можем да приемем за общ празник, честването на дата, след която се установи режим, донесъл и страдание, и болка. Дори в името на идеята за по-добър и по-справедлив живот.




Прочетено: 2696 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Данил ПОЛКОВНИКА Несебър Конкурс прическа Бургас 2009 Учебници CALLAN метод Римокатолическата черква къща на 20км от бргас само черноморец бургас 2 Почивка на море - Вила Жани Ахтопол / Ahtopol горноезеровски циганин Underwater
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development