Рубрика на Евгени Манов / Ангел Иванов  


[Oбяви] [Пейджър, GSM] [ 6 Х 49] [ Абонирайте се!] [ Начало!] [Tранспорт](+)
ИЗПОВЕД
Защо да (не) използвам Linux

"Майкрософт ме принуди да използвам Linux. Въпреки, че живея с компютър, моите нужди като РС-потребител са основни. Аз не искам да знам как работи - искам просто да работи."
В последните години аз опитах всичко, до което можах да се добера, за да накарам Windows да работи гладко и надеждно.
Изгарях опт нетърпение да си актуализирам софтуера. Преформатирах си хард-диска и минах през кошмара на неизброими преинсталации. Изпробвах Norton Utilities, Nuts & Bolts, Crashguard, First Aid и всички за което се сетите. Това са добри програми, които помагат по малко, но Windows продължава да си забива...
Чувствах се направо притежаван. Бил винаги обещава, че следващата версия на Windows ще работи перфектно. Следваща след коя? Всъщност не исках да изучавам нова операционна система. Времето през което запомням нови команди и процедури е време, през което на получавам електронна поща, не сърфирам в Интернет, не играя игри и не правя нищо полезно.
Тогава се появи Linux. Легендарната му стабилност е много добре документирана и рекламирана. Можеш да си го вземеш безплатно, заедно с всичкия софтуер, от който се нуждаеш направо от Интернет.
И когато Corel пуснаха тяхна дистрибуция на Linux вече бях напълно убеден да го пробжам. Всяка компания, която може да създаде софтуер като Word Prfect, една от най-добрите текстообработващи програми по мое мнение заслужава доверие.
Двама щастливи Linux потребители, които познавах потвърдиха солидната като скала стабилност на системата. Те ми казаха колко по-бързо работи Linux от Windows. Според тях ефекта бил като от постоянно удвояване на скоростта на процесора. Тези умни мои приятели ми дадоха няколко добри съвета преди да започна: при положение, че Linux има доста различни организация на директориите и команди от Windows, ще напавя много добре, ако почета малко за Linux и Unix преди да започна.
Според един колега не било лоша идея да инсталирам Linux на друг компютър и да си поиграя с него няколко месеца. Също така съм виждал обяви за "инсталатори" на Linux, при които носиш компютръра си, след което го взимш с функционираща операционна система.
Всичко това ми се видя доста неприятно, и след като търпението определено не е едно от моите достойнства реших да пренебрегна книжката с инструкции и направо вкарах CD-то с инсталационен Corel Linux в CD-ROM-a. Видях предложена опция за използване на част от диска, така че Windows и Linux да могат да съжителстват съвместно. Това изглежда като разумен подход за някой, който все още не е убеден да използва Linux. Според инструкциите ако вашето CD устройство не поддържа boot-ване трбва да рестартирате компютъра си и да поставите във флопито boot-дискетата и да следвате инструкциите, които се появяват на екрана. Това проработи без засечка, въпреки че добре би ми дошла някаква идентификация показваща, че Linux се иснталира - и един мигащ курсор щеше да свърши работа. Два пъти си помислигх че системата е увиснала. Накрая оставих РС-то само и излязох да вечерям. Когато се върнах инсталацията беше приключила. И нищо повече!?
Е, не точно. Получих интерфейс, който изглеждаше почти като Windows. Има различия в разположението, но е ясно, че трябва да кликнеш два пъти върху икона за да стартираш програмата и т.н. Имаше инсталирани някои основни приложения, като елементарна текстообработваща програма, мултимедйни плейъри, Netscape Communicator, малко игри, Corel file manager и др. На CD-то имаше и огромна колекция от всевъзможен софтуер, който може да потрябва.
За жалост "plug-and-play" инсталацията на Linux не разпозна моята SCSI карта, нито външните ми CD-ROM и ZIP устройства. Откри вградената на дъното S3 Virge видео карта, но не можа да види много по-добрата ATI Xpert@Work, закачена на AGP слота. Звуковата ми карта също беше подмината. Linux видя вградения в дъното модем, но не можа да разпознае външния, който предпочитам да използвам.
И накрая се оказа, че превключването от Linux на Windows на системата ми не проработи. Като избрах "MS Windows" от boot-менюто бях оставен с въпроса къде се намира в момента command.com. А когато се опитах да инсталирам нов софтуер извиках "Corel Update" и видях дълъг списък с приложения, които са вече иснталирани и още по-дълг с такива, които не са. С двойно кликване на инсталираните приложения не постигнах нищо.
Впечатленията ми от Corel Linux на полувремето са смесени. Честно да си призная, повечето от трудностите с които се сблъсках можеха да се избегнат ако се бях запознал с основните процедури и с организацията на директориите. А и скоро няма да забравя ужасното изживяване от инсталирането на Microsoft Windows 98 Second Edition - бъгове, бъгове и пак бъгове. В момента чета наръчника за използване на Corel Linux и смятам да се обадя на другарчетата от техническата поддръжка на няколко пъти.