Рубрика на Евгени Манов / Ангел Иванов  


[Oбяви] [Пейджър, GSM] [ 6 Х 49] [ Абонирайте се!] [ Начало!] [Tранспорт](+)
Софтуерно радио ще преобрази мобилните комуникации
Ачо и Евгений . ;-)

Пътешествениците могат да обикалят градове, острови, планински вериги и да остават във връзка с останалия свят - една определено полезна услуга за военните, спасителните работници и дори за пътуващите професионалисти.
Това скоро може да стане реалност за потребителите чрез софтуерно-дефинираното радио - SDR (Software Defined Radio) - нова технология, чрез която е създадено мултифункционално устройство имащо способността автоматично да превключва на всяка част от радиоспектъра.
SDR е разработено от Министерството на отбраната на САЩ с цел да се създаде мулти-честотно, мулти-режимно, програмируемо софтуерно радио, което ще позволи на различни отдели на военните да комуникират по време на война, независимо от местоположението си.
В момента, според SDR Forum - индустриален консорциум, който разработва отворени стандарти, SDR ще се използва за комерсиална употреба. SDR позволява на устройствата да намерят неизползвани "джобове" в радиовълните и автоматично да се адаптират към местната честотна обстановка. В допълнение то е аналог на РС, с различни видове софтуер.
В момента безжичните продукти като клетъчни телефони използват специфични честоти и честотни обхвати, които са хардуерно указани. Създаване на продукти можещи да оперират на комуникационни системи е възможно, но увеличава размера и оскъпява устройството.
Със SDR функции, изпълнявани от хардуерни устройства като генериране на радиосигнал, настройка и откриване на приет радиосигнал ще бъдат изпълнявани от софтуера. И тъй като радиото ще бъде софтуерно то ще може да бъде програмирано да предава и приема всякакви сигнали в различни честоти и да емулира почти всеки формат на предаване.
Например софтуерното радио може да бъде програмирано да оперира в различни клетъчни честоти използвани по целия свят. Потребителят може да пренастрои устройството чрез проста смяна на софтуера.
Все още има технически ограничения, които трябва да се преодолеят преди въвеждане на широката употреба на SDR. Например скоростта на аналого-цифровите преубразователи, които се произвеждат в момента.
Можем да очакваме първите SDR устройства на пазара едва след няколко години. Добрите новини са, че до тогава оборудването ще има вградена "интелигентност", която следи честотния спектър и се вмъква на необходимата честота без намесата на потребителя.