Рубрика на Евгени Манов / Ангел Иванов  

www.goto.com      Cars | Games |  Mortgage | Music |  Travel | Weight Loss 
[ Polyphonic sounds fot mobile phones] [Пейджър, GSM] [Ентусиасти] [Музика] [Hotels in Burgas] [ 6 Х 49] [ Bourgas city] [Transport in Burgas]

Програмиране в WEB - поглед отвътре

Сега да се върнем отновно по темата за програмните езици. Те обикновено имат голяма прилика със C++ синтаксиса и само това е. Всичко останало е специфично за самите тях и всеки език се отличава по нещо си от другите. Това, което съм забелязал, че за изграждането на програмируемите web страници най-често използвани са ASP, PHP, Perl, JSP. Разбира се, съществуват и редица други езици, но тук ще се спрем основно на тези. Преди всичко общото между тях е ,че можем да правим неща, които не ни позволява HTML. Тук визирам отличната работа с текстове (string), много добрата им съвместимост с различни по вид и възможности СУБД ( Системи за управление на бази от данни ) и голям набор от функции, с които се осъществява работа с операционната система на сървър машината. Работата с всеки един език ни разкрива много големи възможности за управление на ресурси и процеси посредством създадена от нас web страница.

Какви са предимставата? На първо място е приятният interface ( връзка с потребителя, така са ми го обяснявали), но иначе означава това, което виждаме) , който можем да създадем по собствено желание и настроение; много лесно и ефективно управление на отдалечени от самите нас машини посредством например администраторски интерфейс; защита на програмния код от "нарушители" поради това че видимата за посетителя на страницата част е в HTML вариант, а не като кода, който сме написали (не говоря за хакерски намеси и получаване на шел достъп, но това е грижа на системния администратор).

Редно е да си зададем въпроса и какви са недостатъците? Всеки един от езиците за програмиране в web си има свои недостатъци, но общите им са, че винаги трябва да има web сървър, върху който да бъдат изпълнени server side скриптови страници. Не можем , без наличието на такъв сървър да пуснем една php или perl страница на домашната си 98-ца. Сега по няколко думи за всеки един от езиците.

ASP - много популярен език за програмиране, базиращ се на Visual Basic синтаксис и команди. Разпространен от Microsoft и притежаващ много възможности за достъп до бази данни, но основно използвайки ODBC. Това обуславя и неговите приемущества, но само когато се намира на Windows базирани сървър машини. ASP кодът се вгражда в Web страниците !!. По лични мои впечатления е доста разпространен от много време и доста web програмисти го предпочитат. Скоро излезе и специфичен модул за Apache Web Server за поддръжка на ASP под Linux, но аз се съмнявам в добрата му възможност за работа под тази операционна система.

Perl - по непотвърдени данни, това е първият език за програмиране. Разбира се, както и повечето други езици е бил създаден не точно с тази цел, но впоследствие се утвърждава като много популярен език в изграждането на т.нар CGI скриптове. Какво го отличава от другите. На първо място все още не съм сигурен в наличието на възможност за вграждане на perl в страниците. Той съществува под формата на самостоятелни изпълними файлове в определена и конфигурирана от сървъра директория (обикновено това е /cgi-bin/) и се извиква от формите на web страниците (форма - включва в себе си всичките бутони и текст полета за информация). За perl се пишат доста допълнителни модули и няма да сгреша , ако го опиша като един , а може би и най-мощният език за програмиране в web. Ех, само да можеше да се вгражда и вътре в страниците ... Това аз го приемам като недостатък, макар че съществуването му под формата на самостоятелни файлове си има и своите предимства, особено ако web сървърът е добре защитен. Много добра, макар и базирана на модули работа с бази от данни, както и много дебело трябва да се подчертае перфектната му работа при обработване на въведени текстове (споменатите по-горе string). Съществува и много добре се обработва и от двете основни операционни системи : Linux и Windows. /Следва/

[Bourgas.Org Team, sponsored by KAK]