Рубрика на Евгени Манов / Ангел Иванов  

www.goto.com      Cars | Games |  Mortgage | Music |  Travel | Weight Loss 
[ Polyphonic sounds fot mobile phones] [Пейджър, GSM] [Ентусиасти] [Музика] [Hotels in Burgas] [ 6 Х 49] [ Bourgas city] [Transport in Burgas]

Програмиране в WEB - поглед отвътре

PHP - много добра интеграция с множество СУБД. Работи перфектно със string. Все по честичко си мисля, че когато са го създавали, са вземали най-доброто от Perl. Може и да греша, не знам, но наистина с него могат да се направят доста добри неща. Предимства : много, но за разлика от Рerl се вгражда безпроблемно в web страниците. Доскоро имахме малко проблеми при интегрирането му с Oracle 8, но това се реши, особено след като излезе версия 4.0.3. Еднакво добре и бързо работи в Windows и Linux среда. Мисля, че това ще е език, който и занапред ще привлича web програмистите и ще се използва, особено като се има предвид че хората които го създават , работят постоянно върху подобряването му. Наскоро в Internet открих и компилатор (или encoder) за него, но за съжаление сумата от $2400, която създателите искат за него, (имам предвид компилатора) е все още някак си не по силите на повечето български програмисти. Е, хубави неща казах за този език, но нека да споменем и малко недостатъци. Това, че не може да се правят изпълними шел скриптове. А това понякога е от доста голямо значение при нуждата от изпълнение на команда, която изисква доста повече от нормалните привилегии.

JSP - признавам, че само съм чел за него, без да съм го тествал, но това не ми пречи да спомена няколко думи. Този език е базиран на JAVA , което обуславя една негова характеристика , а именно многото ресурси, които са необходими за нормалната работа. Разбира се, тези много ресурси се изисква да бъдат налични на сървър машината, но ако все пак се опитвате да тествате локално един компютър с параметри например Celeron 500 би се затормозил доста, докато изведе необходимия резултат. Обаче идват наред и хубавите неща, а те са, че JAVA си е един доста мощен език и това обуславя много голямата функционалност, породена от това. Самият JSP притежава малко на брой команди, но те служат основно за извикването на т.нар beans, които са написани на JAVA и правят многото неща.

Останаха сигурно доста неизказани неща по тази тема, но мисля, че като едно начало в запознаването с принципите и различните езици при разработването на функционални web страници е напълно достатъчно. Всичко останало е опит и най-вече желание за работа в тази област. Не е трудно и всеки един от нас, който има съвсем малко опит в програмирането на C++, Java или Pascal, може да се справи перфектно. За останалите е необходимо малко повечко усилия, но съм 101 % сигурен, че ще се справят.


[Bourgas.Org Team, sponsored by KAK]