Рубрика на Евгени Манов / Ангел Иванов  

[ Polyphonic sounds fot mobile phones] [Пейджър, GSM] [Ентусиасти] [Музика] [Hotels in Burgas] [ Bourgas city]

Интернет е новата страна на неограничените възможности

В Оксфордския университет се създава първия научноизследователски институт по Интернет Чрез Интернет може да се пазарува, да се следва, да се избира, да се дискутира, да се получават лекарски консултации. Но има и доста "плява", доста излишни неща, смята английският учен Андрю Греъм. Ето защо според него е важно човек да разбира какво става в Интернет. От тази есен Андрю Греъм ще провежда научни разработки на тази тема, той ще ръководи Оксфордския институт по Интернет. Този институт е уникален, смята Греъм; той ще бъде интердисциплинарен, т.е. в него ще работят учени от най-различни области. Целта им ще бъде да проучват какво е въздействието на Интернет върху обществото. Андрю Греъм пояснява:

"Въпросите са много: можем ли да се доверяваме на информациите в Интернет? Какво е отношението към личната сфера? От помощ ли е Интернет за здравната профилактика или да кажем за работата на правителството? И ако отговорът е "да", как е организирана тази информация - става дума за социалните, икономически и политически въздействия." Ето защо в Оксфордския институт ще работят юристи, политолози, икономисти, компютърни експерти и лекари. Да, и лекари, защото междувременно чрез Интернет лесно може да се получи медицинска помощ. Във Великобритания държавната здравна служба дори вече има онлайн-служба - по такъв начин се разтоварват кабинетите и болниците. Големият въпрос обаче е може ли да се доверим на помощта, която ни се предлага в Интернет? Андрю Греъм казва: "Много хора използват в работата си електронната поща, а също и за да кореспондират с приятелите си. Някои фирми обаче казват: електронната поща ни принадлежи, следователно можем да четем писмата. Но редно ли е това?" Юристите се надяват, че в бъдеще ще могат да предлагат правни консултации по Интернет - но и тук все още няма правила, казва юристът Рихард Зюскинд. Става дума за интелектуалното авторско право. Кой притежава информацията, кой иска информация от мен или за мен. Нерешените въпроси са много.

Институтът по Интернет възникна с рекордна бързина. Средствата и сградата вече са до голяма степен осигурени. По-голямата част от парите е предоставена от дарителката Стефани Шърли, една от най-богатите жени във Великобритания. Тя е предоставила за института над 30 милиона марки. Ето какво разказва:

"Винаги са ме интересували висшите технологии, още от 50-те години насам. Дължа богатството си на моята фирма "Еф-Ай-груп", която стартира през 62-година, много преди Интернет".

Благодарение на дарението на Стефани Шърли Институтът по Интернет ще може да работи независимо, да не зависи от влиянието на фирми и политици. Комерсиалният интерес от Интернет е огромен, ето защо са необходими независими оценки, смята бъдещият шеф на института Андрю Греъм. Впрочем, седалището на института неслучайно ще бъде реномираният Оксфордски университет. Тук отдавна вече се правят научни разработки за Интернет. Който иска да следва в института по Интернет, трябва обаче да почака. На първо време тук ще се правят само научни проучвания, едва след време ще могат да се обучават и студенти.

/Дойче Веле/

[Bourgas.Org Team, sponsored by KAK]