Из съчинение на Иван Стаматов

В България има организации, които имат за идея да помогнат на природата, но поради липса на средства това е трудно осъществимо.

Въпреки това все пак някои по-заможни българи са разбрали истинското положение на природата ни и са започнали подпомагането на някои проекти, които имат по-голям шанс да успеят да се осъществят.

Поморийското езеро бе обявено за защитена местност през януари 2001 г. Бе създаден регионалния форум "Бургаските езера - опазване и разумно използване", за подобряване сътрудничеството и диалога между заинтересованите за езерата институции и организации.

Природозащитен център "Пода" се утвърди като място за посещения, природозащитно обучение и семинари. Броят на посетителите му през лятото на 2001 г. достигна рекордните 2800 посетителя за месец.

След 10 години отсъствие, отново гнезди колония от блестящи ибиси, а лопатарите, които формират най-голямата колония в страната, заедно с чаплите, кормораните и гнездещата за първи път двойка неми лебеди, бяха обект на особено внимание от посетителите на центъра.

Благодарение регулярния мониторинг на езерата - хидробиологичен, ихтиологичен, орнитологичен и др. се доказа европейското или световно консервационно значение на района;

Голяма част от усилията ни, насочени към популяризиране ценността на езерата се увенчаха с успех - бюлетина "Бургаските езера" и информационните материали се търсят от местната общественост, училищата и заинтересовани организации. Изложбите, детските конкурси и природозащитни празници направиха езерата по-известни сред гражданите на Бургас и сред природолюбителите от страната и чужбина.

Туристическите дейности (Лодка във Вая и Атракционно влакче на Солниците) позволяват на посетителите да се насладят на природа, недостъпна по никакъв друг начин и създават условия за устойчивост на дейностите на проекта и в бъдеще. Всяка година се организират летни природозащитни бригади с доброволци, за ремонтиране на изкуствените острови в Атанасовско езеро, за строеж и ремонт на платформи за гнездене във Вая и Поморийско езеро и не на последно място - за наблюдение на есенната миграция. Новите острови бързо се заемат от колонии рибарки, саблеклюни, чайки, а на платформите във Вая се настаниха пеликаните. Актуализираха се Плановете за управление на резерват "Атанасовско езеро" и защитена местност "Пода" в съответствие с новото законодателство. Премина Общественото обсъждане на този за Атанасовско езеро. До края на годината предстои окончателното му одобряване и публикуване на заповед на Министъра на околната среда и водите в Държавен вестник.

Из разказ на Иван Стаматов.

Бьлгария е сред страните с най-много рядки екземпляри на птици.За жалост последните години числеността им е намаляла значително.

Причините са много, но най-важните са: -лошите климатични условия; -недостатьчната финансова подкрепа от страна на дьржавата; -голямата численост на бракониерството; - отношението на хората е незадоволително за природата и животинската среда; -замьрасяването на околната среда; -корупцията в Министерството на Околната среда и горските пазители;

Отговорността да се опази природата се пада на природолюбителите, лесничейте и скаутите.Те се опитват със свои средтства и усилия, да помогнат на околната и животинската среда.И доколкото могат успяват. Този проблем е "водещ" в Министерството на Околната среда,а всъщност там седят и нищо не правят,а природата ни умира бавно пред очите ни.

Ако искате да ни помогнете за опазването на Майката природа гласувайте в нашата анкета.