Рубрика на Евгени Манов / Ангел Иванов,


[Oбяви] [Пейджър, GSM] [ 6 Х 49] [ Абонирайте се!] [ Начало!] [ Мерни единици ] [Tранспорт]

18 Септември 2000г.


[Обратно в Bourgas.Org], [InternetNews], [Forbes], [Nandotimes], [IBM], [LINUX Journal],
Бойкот

Linux Journal обяви бойкот на конкурса за хакери, организиран от Secure Digital Music Initiative (SDMI). Според регламента на конкурса, този, който успее да изтрие от песен "цифров воден знак" ще получи 10 000$. привържениците на LINUX звукозаписната индустрия има намерение да впрегне хакерите като безплатни консултанти в борбата срещу пиратството.
Изявлението на Don Marti [справка] е в стил "Що не си ....., а ме карате да ви ставам черноработник", естествено с доста по-изискани думи, както е подходящо да пише един "Technical Editor, Linux Journal " :)). Като всеки достаен привърженик на LINUX и момчето Don не желае да му се отнема свободата да слуша което, където, когато иска. .... Естествено спазвайки законните права на разни звукозаписни компании и т.н. А ето и самият първоизточник - знаменосците на "Хакери, помогнете ни!" [Secure Digital Music Initiative Public Challenge].


   Не само у нас се чува за "спиране" на портали и сайтове   

Наскоро се дочу за съществуващата възможност три български портали, един от които за електронна търговия, да бъдат замразени като проекти. Оказа се, че това явление, не е .bg патент. Както съобщи IntenetNews.COM, сайтът [FreeScholarships.com] ще бъде спрян на 30. Септември от MathSoft (NASDAQ:MATH).
Няколко часа след старта си през Февруари, the Cambridge website, който обещаваше да раздава хиляди долари под формата на "награди" за образование, беше вече с претоварен трафик.
Експериментът излезе доста солено на финансиращата сайта институция.
Опитът е нещо като нашенските предавания тип "Невада", обаче както Charles Digate, президент и CEO на MathSoft подчертава: " market conditions have changed dramatically since the site launched in February of this year, making it impossible to adequately fund this business model going forward." (това да го прееде ivanovv :)). Интересно какви са били очакванията на MathSoft, че се оплакват от онези "само" $297,000 или 2 %, от оборота на фирмата,.който възлиза на около $15.7 million. :)) Явно не са подходящи за работа в bg.
Доколкото става ясно ще се извърши сделка подобна на тази, в която NETInfo закупиха Гювеч.бг , т.е продажба на "активите", които в случая са Web адреса о базата данни информация за абонатите.
В друга сделка, Toysmart.com of Waltham, наскоро имаше проблеми поради продажба на информация за клиенти.


   Проблемите за защита на Информацията се оказва не актуални, а болезнени    

Информацията е това, което 90% печели сделката. CNN обръщат внимание на този проблем.
Когато се коментира "сигурността" на информацията, или нейната "защита", обикновено се концентрира вниманието върху хакерски атаки. Много от големите сайтове се "правят на интересни", прикривайки гафовете си с хакерски атаки. Мнимите атаки са обикновено недоглеждания в защата или липса на такава.
Два доклада в последмно време насочиха вниманието и повдигнаха въпроса за Web сигурността/защитата. Според тях, независимо от предпочитанията на клиентите да използуват E-mail, те все пак трябва да прибягват към телефонните разговори, ако желаят да са сигурни, в това, че изпратената от тях информация е "свършила работа".
Clicksure, theInternational Web site certification company, докладва отчайващи резултати от проучването на сайтове, които манипулират с данни за здравеопазването в Европа. Информацията за пациентите са държи на предизвикателно незащитени "места". Малко трудно могат клинетите/пациентите да разберат какво точно се случва с техните персонални данни, както и да проследят изтриването им при евентуално желание.
Много от сайтовете нямат изобщо "private policy", не гарантират, че информацията не се предоставя за други цели, а в много случаи транзакциите не могат да се извършат без на клиентите да се досади с купища детайлна информация (опитайте да изпратите message през нашенския MobilTel :)))
Както Phil Hendey, Clicksure's chief marketing officer, казва: "Фирмите или трябва да предприемат действия за "затягане" на сигурността на информацията, или ще губят все повече и повече доверието на клиентите си.
Secure Computing Magazine, са другите, които третират същия проблем, но този пък в сферата на финансите и банковите трансфери.
Изобщо, когато имате проблеми с "хакери", не ги винете и не разлайвайте кучетата. По-добре чинно и почтено си признайте, че вашият sysadmin, не е върхът.:)))


   PCWeek Online - russian edition    

  • III Московска отборна олимпиада по програмиране
    На 21 и 22 Октомври в МГУ "М. В. Ломоносов" ще се проведе III Московска Студентска олимпиада [PC Week/RE, № 26-27/99, с. 16. ] Подробна информация на [http://contest.cmc.msu.ru.]
  • Тайните на Macromedia
    Сергей Бобровский, 15.09.2000 г.
    Нов сайт: "Всички тайни на Macromedia Director" тръгна в web пространството.
    На него можете да откриете подробна информация за начините на създаване на презентации на различни нива с помощта на Macromedia Director. Осветн това - много примери.
    Знаете за нивото на руските сайтове. Страхотни са! Освен това този е на доста бърз сървър.
  • Perl 6 Сергей Бобровский, 15.09.2000 г.
    В шестата версия на Perl ще има толкова много промени и допълнения, че по всяка вероятност ще се наложи прекомпилация на source кода на прграмите, написан на Perl 5 в нов стандарт. По всяка вероятност ще иам някакво средство, което да прави автоматизирана прекомпилация на предходните версии. Знаем обаче какво значи това - писане до дупка на пропуските. Съвет: напишете част от модулите наново.
    Ларри Уолл, баш създателят на Перлата, обеща да започне разпространението на Perl 6, под дивиза "По-добър, по-бърз, по-мощен" /Бързи, смели, сръчни :)) през следващото лято. Като фенове на Perl, чакаме да се направи и нещо за средата :)) /не околната/ :))


IBM.com

Инвестиции в средства за поддръжка на бази данни.
[пълният текст на Английски]

IBM обяви четиригодишна инвестиция от $200 million за подробряване о пблекчаване на работата по поссръжка на бази данни за IBM S/390 enterprise servers.

IBM ще доставя повече от 35 tools (няма да го превеждаме :) за DB2 и Information Management System за OS/390 среда, за да могат клиентите на синия гигант да управляват големи обеми от данни, което се налага при електронния бизнес. Ето основните направления:

Database administration — (Администриране на бази данни), Предназначени за системния администраторза решаване на най-често срещани проблеми по обслужване и поддръжка на операциите с базите данни, включително инсталация, unloading и reloading на данни, реорганизиране на информацията и управление на каталози.

Performance management — оптимизиране на базата за подобряване на работата в пикови моменти на натоварване. Мониторинг на всички нива на работа, разпознаване на проблема, автоматизиране на задачите за ефикасна работа с базата данни.

Recovery and replication management — Възстановяване и копирани. Критични за всеки електронен бизнес. И най-вече - същоте да се изпълняват без грешки (error free).

Application Management —Управление на приложенията. IBM's tools дават на клиента възможност да адаптира нови приложения, като системният администратор ще може да разработва, тества и осигурява целостта ма базата данни.


[Предишен брой] [ BOURGAS.Org Team '2000 ] [Пишете ни]