Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те
Национален празник на Украйна

24 Август 2012, Петък
24 Август 2012, Петък



Постановлението За обявяването на независимостта на Украйна, одобрено от Върховната Рада на Украинската ССР на 24 август 1991 г., беше свободен акт на украинския народ, който окончателно утвърди самостоятелна Украинска държава.Този ден, който ознаменува приключването на многовековните усилия на украинския народ за собствена свобода, стана главен национален празник – Денят на Независимостта.

В Украйна особено пищно и красиво се отбелязва Рождество Христово. В навечерието на празника, вечерта на 6 януари , семействата, придържащи се към традициите, приготвят празнична вечеря. По стар обичай, на масата се слагат 12 постни ястия, главното от  които е сладката кутя (каша). Когато се покаже първата звезда на небето, семейството сяда да вечеря, поздравявайки се с думите “Христос се ражда!”. След като е отбелязан в семеен кръг, на 7-8 януари празникът “излиза на улицата”: през тези дни хората ходят на гости и споделят радостта с близките си, пеейки колядки (религиозни народни песни, които възпяват раждането на Исус), по улиците на градовете и селата могат да се срещнат куклени театри («вертепи»), които поставят драматични костюмирани представления, посветени на Рождество. На 8-9 януари във Лвов се провежда ежегоден конкурс на куклените театри, в който взимат участие аматьорски и професионални акторски състави. Също така традиционен стана и фестивалът на автентичните гуцулски куклени театри в карпатския град Коломий .
 
Днес в Украйна към празничните рождественски и новогодишни традиции все повече се прибавят западни влияния: украсяване на елха, осветяване на дърветата по улиците и витрините на магазините, празнични фоерверки и т.н.
 
Другият най-важен празник в религиозния украински цикъл е Великден (Възкресение Христово). Както Рождество, така и този празник, освен християнски мотиви, съдържа в себе си традиции, свързани с древния земеделски календар, удивително умело обединявайки празнуването на Христовото възкресение с мотивите за пролетното възраждане на природата. В навечерието на празника, в събота, “се освещава пасхата” – хората носят в църквата кошници с великденски продукти: специални хлебчета – пасхи (които традиционно се пекат у дома), «крашанки» и «писанки» (великденски яйца) и други хранителни празнични “атрибути”. Тази храна се освещава от свещениците, главите на църквата отслужват празнична служба,  голямо количество хора посещават Божия Храм. През пасхалните дни хората се поздравяват с думите: “Христос воскрес!”. Белите дрехи, цветните кърпи и бродерии придават на атмосферата на празника особена чистота и възвишеност. Отделно внимание, като неизменен великденски атрибут, заслужава свещеното изкуство на украинското писано яйце, което продължава да смайва съвременниците си с красотата и изискаността на своя символизъм.  
 
 
От празниците, свързани с историческото минало на украинския народ, интерес представлява Денят на Съединението. На 22 януари 1919 г. в Киев, на Софийския площад се случи значително събитие в украинската история – тържествено беше обявено Съединението на Украинската Народна и Западно - Украинската Народна Република в една самостоятелна Украинска обединена държава. Според историците, на този ден новото държавно съществуване на Украйна става исторически факт. Въпреки че Украинската държава не успя да отстои в началото на 20 век собствената си независимост в борбата с вражеските сили, за националното самосъзнание съединението от 22 януари си остава един от най-значимите символични актове, затова неговата дата се отбелязва от украинската нация като държавен празник.
 
 
Постановлението “За обявяването на независимостта на Украйна”, одобрено от Върховната Рада на Украинската ССР на 24 август 1991 г., беше свободен акт на украинския народ, който окончателно утвърди самостоятелна Украинска държава.Този ден, който ознаменува приключването на многовековните усилия на украинския народ за собствена свобода, стана главен национален празник – Денят на Независимостта.
 

Освен общонационалните празници, в Украйна локално се отбелязват и традиционни празници на националните малцинства. Съгласно чл. 24 от украинския Закон“За националните малцинства”, “в своята дейност, органите на местното самоуправление включват и отбелязването на определени празници и събития на националните малцинста в териториите с компактно население от лица, спадащи към националните малцинства. За тях могат да се определят допълнителни неработни дни, за да могат да празнуват своите традиционни национални религиозни празници”.
 


Прочетено: 4106 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
Защитен код:
Моля, въведете защитния код
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Spirit of Burgas Аз и моя първи  братовчед Росен Бургас, ФЛОРА 2008 Над Община Бургас КРАСИВИ И ПОЛЕЗНИ НЕЩА! Конкурс прическа Бургас 2009 Преминаването забранено! ПАРЦЕЛ В ПАЗАРДЖИК Стив и аз Черноморец Бургас моите цветя Инкубатори за люпене на яйца
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development