Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те
Добави Информация Биоразнообразие и значение на ПОМОРИЙСКОТО ЕЗЕРО

Биоразнообразие и значение на ПОМОРИЙСКОТО ЕЗЕРО

Биоразнообразие и значение на ПОМОРИЙСКОТО ЕЗЕРО

За да бъде съхранено световното богатство от тези чувствителни екосистеми на този ден през 1971 г. в град Рамсар, Иран, няколко страни подписват Международна договореност – Конвенцията за влажните зони, чиято цел е да насърчи опазването и устойчивото им използване.Влажните зони са ресурс с огромна икономическа, културна, научна и рекреативна стойност. Посегателството върху тях и тяхната загуба нанасят сериозни, дори непоправими екологични щети. Затова тяхното опазване е от изключително значение.Влажните зони трябва да се опазват чрез разумно ползване, т.е. по начин съвместим с естествените екосистеми и да се възстановяват и поддържат там, където това е възможно.В края на 2002 г. България удвои своите рамсарски места. Сред тях е и Поморийското езеро – уникална екосистема използвана от векове за добив на лечебна кал и сол. Въпреки усилията на природозащитниците обаче все още малцина осъзнават необходимостта от запазване на това природно богатство, което може да се превърне и в емблема на града.    Поморийско езеро е част от влажните зони на България, които днес заемат едва 0,1 % от територията и. Езерото е със статут на защитена местност, обявено със заповед на Министъра на околната среда и водите, както и настояща Рамсарска територия по силата на конвенцията за опазване на влажните зони с международно значение.Най-голямата му ценност е неговото орнитологично богатство. Тук минават първите есенни прелетници по миграционния път ”Виа Понтика”. В района са установени около 215 вида птици, като 5 от тях са световно застрашени: къдроглав пеликан, малък корморан, тръноопашата потапница, белоока потапница, ливаден дърдавец. Езерото е важно място за гнездене на саблеклюна, кокилобегача, белочелата рибарка и морския дъждосвирец.Построените от природозащитници изкуствени острови са заети от колониите на гривести и челни рибарки. Езерото е рай за дъждосвирците и зимовище на немия лебед.Поморийската лагуна е част от най-големия и ценен комплекс бургаски влажни зони и е добър пример за съвместно съжителство на традиционни човешки дейности като солодобив и калодобив и на богато биологично разнообразие.От всички нас зависи да запазим езерото и околностите му чисти и да се радваме по-дълго на неговите атрактивни и редки обитатели.С образование и продължително планиране тези ценни ресурси могат да бъдат използвани от бъдещите поколения без да се прави компромис с природата.
Източник: pomorie.org

Тази статия е разглеждана: 2198 пъти



» обратно
Снимки от Бургас
Добави снимка
В парка информация    http: //boltmin. blogspot. com/ Underground строителство Дружинката ЛЯТНА ЗАНИМАЛНЯ-ЛЯТНО УЧИЛИЩЕ Поглед към Бургас през залива Spirit of Burgas парапетът до Един Бургаският кей
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development